Jak proměnit domov v moderní továrnu?
Staňte se mistry industriálního stylu!
Industriální styl bydlení inspirovaný průmyslovými prostory je stále oblíbenějším trendem. Začal vznikat v 60. letech minulého století, když staré továrny v blízkosti městských center přestaly stačit průmyslovému rozvoji a zůstaly opuštěné. Dnes jsou tyto stroze zařízené prostory jedny z nejlukrativnějších míst k bydlení. Jak si ale takové bydlení zařídit i u vás doma? To vám prozradí náš článek.
Nemusíte bydlet v továrně
Pro industriální styl jsou typické průmyslové prostory s vysokými stropy a velkými tabulkovými okny, díky kterým jsou místnosti plné slunečního světla. Není ovšem nutné bydlet ve staré továrně, abyste svůj interiér mohli zařídit v industriálním stylu. Jedním z důležitých faktorů, jak dosáhnout pravého industriálního interiéru, je právě již zmiňované velké množství přirozeného světla. Zamyslete se, jestli květiny na parapetu nejde přesunout do prostoru a vyvarujte se těžkých záclon. Uvidíte, že se vaše domácnost rázem stane prosluněným místem. Další z klíčových vlastností industriálních interiérů je otevřenost prostoru. Zrušte zbytečné příčky a popřemýšlejte, jestli některé kousky nábytku opravdu potřebujete, nebo zda vám jen zabírají prostor.
Jaké volit barvy?
Prostornost a světlost interiéru se dá jednoduše zvýraznit správnou volbou odstínů barev. Vhodné jsou především neutrální odstíny šedé. Klasický industriální styl se vyznačuje strohostí. Odkryté cihly a beton patří mezi nejpoužívanějšími povrchy, protože se dobře kombinují se zbytkem interiéru. Jsou pro vás odhalené zdi příliš radikální změnou? Sáhněte po tapetách se vzorem zdiva.
Kůže, dřevo a kov
K industriálu neodmyslitelně patří kovové a dřevěné povrchy. Nemusíte se bát tyto dva materiály kombinovat. Zkuste například ke stolu z masivního dřeva přidat kovové nebo kožené židle. Dřevěné prvky industriálnímu interiéru dodají nádech útulnosti a pocit tepla. Třeba náš jídelní stůl Cowboy je vyrobený z masivního dubového dřeva, které má dobře viditelnou kresbu. Plní tedy dobře svou funkci a zároveň je stylovou dekorací.
Hrajte si s detaily
Industriální styl může být sám o sobě poměrně strohý, proto si vyhrajte s laděním malých detailů, které váš interiér opravdu povznesou. Nebojte se volit výraznější barvy doplňků. Například žluté doplňky skvěle podtrhují přírodní dubové dřevo použité při výrobě konferenčního stolku Jonas Salk. Při výběru svítidla sáhněte po vintage kovových kouscích, nebo se nechte unést klasickými žárovkami, které jsou dnes k dostání v různých tvarech i velikostech.
Nevšední kombinace
Jednoduchost industriálního stylu umožňuje jeho snadné kombinování s jinými styly a netradičními prvky interiéru. Do industriálního interiéru mohou dobře zapadnout, jak kožené židle, tak jemný květinový potah na křeslo. Například konferenční stolek Gatsby vypadá v kombinaci s květinami skvěle.