Jak to vidí designérka? Interiérové trendy pro rok 2023
Co bude tento rok v kurzu? Své tipy a inspirace vám prozradí Iva Šmídová, bytová designérka a také autorka knihy Útulný domov krok za krokem.
Některé styly jsou nadčasové a téměř nesmrtelné, drží se na výsluní řadu let, mnohdy i několik dekád. Avšak každý rok přináší nové trendy, kterými se můžete inspirovat a zakomponovat je do vlastního interiéru. Jaké interiérové prvky při navrhování ráda používá bytová designérka Iva, a co naopak určitě nedoporučuje? To vše se dozvíte právě tady.
Můžeš nám o sobě říct víc?
Díky studiu textilního výtvarnictví mě design provází v určité formě celým mým dospělým životem. Do interiérů jsem se v dobrém slova smyslu zbláznila už v 90. letech minulého století, ale až kurz Home stagingu v Londýně v roce 2005 mě posunul od snění k realizacím.
Mohu říct, že za svoji téměř 15 letou profesionální praxi jsem si osvojila všechny postupy a zákonitosti dobře navrženého prostoru. Mám bohaté zkušenosti s materiály, postupy výroby, vím, co kde nakoupit a objednat podle finančních možností klienta a jak to sladit dohromady, aby se cítil ve svém bydlení opravdu doma - to je v prostoru, který nás bude podporovat v čemkoliv, co právě máme chuť udělat, a cítíme se tam v bezpečí.
Má vůbec význam zařizovat podle trendů, které mohou být pomíjivé?
Určitě je dobré sledovat, co je v interiérovém designu nového, a to nejen ve smyslu vizuálních trendů. Nové materiály nebo praktické produkty, jako třeba inovativní kování, nám mohou doma díky snadnější údržbě ušetřit čas a dlouhodobě i peníze, protože vydrží déle krásné a funkční.
Co se týká stylu v interiéru, je pravděpodobné, že ve chvíli, kdy se o svůj domov začnete zajímat, váš styl vám vstoupí do cesty sám a nemusí nutně reflektovat poslední trendy. Jakmile vás začnou přitahovat obrázky určitých interiérů, je velká šance, že se v podobném prostoru budete i dobře cítit.
Také rozložení nábytku nemusí podléhat trendům. Stále platí, že potřebujeme do interiéru umístit obvyklé zařizovací prvky, kuchyni, knihovnu, sedací nábytek a vhodný nábytek pro ukládání věcí. Pokud dodržíme vhodný rozměr a typ zařizovacích předmětů pro daný rozměr pokoje, je napůl vyhráno, ať už zařizujeme v jakémkoli stylu nebo trendu.
Jaké trendy nás tedy v interiérovém designu čekají v roce 2023?
Vzhledem k tomu, kolik času trávíme doma, kde často i pracujeme, očekává se další vlna minimalismu. Je to dané naší přehlceností a potřebou věci zjednodušovat. Volba bude padat na kvalitní udržitelné materiály a převládat budou opět ty přírodní, dokonce se mluví i o návratu borovicového dřeva (v moderní formě). Můžeme ale očekávat použití výrazných, až nečekaných doplňkových barev.
Pokud si nejste jisti, jak barvy správně nakombinovat ve vašem interiéru, vyzkoušejte vzorník Voice of Colour, který nabízí nepřeberné množství barevných kombinací. Paleta Voice of Colour se skládá z více než 2000 odstínů. V čem je tento vzorník jedinečný? Na každém listu vějíře najdete sedm barevných odstínů, které k sobě dokonale ladí.
Máte-li barvy rádi, můžete výraznější barvy použít v jakémkoliv stylu interiéru. Nezapomeňte, že i dřevo zastupuje v interiéru barvu, a je třeba zvážit, kolik ho do interiéru umístit. Podle vědeckých výzkumů na nás působí dekor dřeva nejlépe, pokud nezabírá v interiéru více než 40% celkové plochy.
Kromě obvyklého použití na podlahu vypadají ve dřevě hezky i různé odkládací stolky. Sama je používám v realizacích často, protože je lze jednoduše přemístit, je-li to třeba a na některých se dá i sedět, což se může hodit při větší, například rodinné sešlosti. I další menší nábytek, třeba dřevěná lavice, může dodat interiéru kromě extra sezení i charakter.
S trendem kompaktních nábytkových kusů budou korespondovat i dlouhé police, které více splynou s prostorem. Nezapomeňte, že police sama o sobě není, (až na výjimky) dekorací, a před tím, než ji instalujete na zeď, je třeba pečlivě promyslet, co na ní budete vystavovat.
Trendem i pro další rok zůstávají také akcentní zdi.
Akcentní zeď je obvykle ta, které chceme, aby si návštěva všimla jako první, nebo se na ni nejčastěji díváme my. Často je u ní je naaranžovaný velký nábytek, třeba pohovka s odkládacími stolky a lampami, případně krb. Na akcentní zeď můžeme použít výraznější barvu, tapetu s jedinečnou strukturou, keramický nebo kamenný obklad anebo také dřevěné lamely, které mohou velkému prostoru dodat intimitu a malý bude vypadat kompaktněji. Ideálně použijte lamely vertikálně, protože opticky zvýší výšku stropu a prostor bude působit velkoryseji. Stejný typ dřeva potom použijte i na dalších místech v domě, například na odkládacím stolku, případně jídelním stole. Lamely, které aktuálně zakoupíte na trhu, vám mohou pomoci i s vnitřní akustikou prostoru.
Dalším trendem, který se objevuje už několik sezón, je míchání stylů, co si o tom myslíš? Dává ti to smysl?
Za mě je míchání trendů úplně v pořádku za předpokladu, že se dodrží určitá pravidla. Ideální je zařídit prostor v jednom stylu alespoň ze 60% a ostatní styly podle příbuznosti zakomponovat v menší míře, například použitím menšího solitérního nábytku a doplňků, které reprezentují zbývající požadované styly. V potaz je třeba také vzít velikost zařizovaného prostoru. Obecně by mělo platit, že ve velkém prostoru si můžeme dovolit přidat více stylů než do malého.
Jaké nejčastější chyby dělají lidé při zařizování interiéru?
Nejčastěji je to už při samotné volbě rozměru a typu velkého nábytku. Oblíbené rohové sedačky se například opravdu nehodí do každého bytu a už vůbec ne do každého malého bytu. Chybuje se i v rozmístění světel a v dekorování již hotového prostoru. Často dekorace řadu let (i více než 10!) úplně chybí nebo mají nevhodnou velikosti a prostoru nijak neprospívají. Použití barev je ve společnosti také docela velké tabu.
Co bys poradila každému, kdo se chystá do výraznější přestavby svého domova?
Plánovat a plánovat, a to dostatečně předem. U stavby domu a velké rekonstrukce minimálně jeden rok, a to mluvím o interiéru, ne o samotné stavbě. Jakmile totiž budete mít v ruce finální půdorys od projektanta, musíte začít s navrhováním interiéru. Jenom tak můžete využít výhody toho, že si stavíte nebo rekonstruujete a můžete si přizpůsobit interiér maximálně svým potřebám. Zvláště pokud se někdo nepohybuje v oboru a chce si vše zařídit sám, je žádoucí zjistit si předem mnoho informací a nastudovat si alespoň základy navrhování interiéru.
Kromě práce pro klienty pomáhám ženám zařídit si útulný a praktický domov pomocí projektu Bydli lépe, kde učím v několika programech celý postup navrhování a realizace interiéru. Jsem také autorkou knihy Útulný domov krok za krokem. Uvolněnou formou předávám v knize základy interiérového designu tak, aby to bylo zábavné. Na mém blogu www.ivasmidova.cz si můžete přečíst články o interiérech i cestování.
Prozkoumejte oblíbené kousky interiérové designérky Ivy
sedací souprava Phase, dubová lavice Sirius, odkládací stolek Tower, koberec SVÄRDBORG
Nebo se pojďte inspirovat přímo reálnými interiéry prostřednictvím naší NOVINKY